První soboty v měsíci jsou zasvěceny smíru Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Už sv.Pius X. poskytl 3. 6. 1912 za obvyklých podmínek plnomocné odpustky věřícím, kteří na první sobotu v měsíci vykonají smírnou pobožnost k Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Benedikt XV. dne 9. 11. 1920 potvrdil smírnou sobotu. Je to splnění jednoho přání P. Marie ve fatimských zjeveních.
Dne 10.12.1925 se zjevila Panna Maria Lucii z Fatimy (v klášteře v Pontevedro) a řekla jí:
"Hleď, milá dcero, jak je mé Srdce obklíčeno trním; nevděční lidé je ustavičně probodávají rouháním a chladností.
Aspoň ty se přičiň, abys mě potěšila, a oznam všem lidem, že při smrti budu nablízku se všemi milostmi, které potřebují ke spáse těm, kdo po pět po sobě jdoucích prvních sobot v měsíci vykonají sv. zpověď, sv. přijímání, pomodlí se růženec a věnují mi čtvrthodinku na smír a při tom budou rozjímat o tajemstvích sv. růžence."
(K tomu je třeba podotknout, že sv. zpověď vykonaná během týdne se smírným úmyslem stačí, že požadavku čtvrthodinového rozjímání se vyhoví, když uvažujeme o jednom nebo o více tajemstvích sv. růžence nebo se pomodlíme druhý růženec.
Také stačí čtvrthodinka duchovní četby o jednom nebo o více tajemstvích. Jde o první soboty v měsíci a ne vždy o první soboty po prvním pátku.)
Dne 15. srpna 1942 ukázal Spasitel Neposkvrněné Srdce své Matky ctihodné služebnici Boží Konsolátě Betrone se slovy: "Tak jako jsem já skrze Neposkvrněné Srdce mé Matky přišel na svět, tak přijdou duše skrze toto Srdce k mému Srdci ... Toto Srdce je pramen mých milostí, ze kterých prýští život a posvěcení světa.
Jako mně dal Otec všechnu moc na nebi i na zemi, tak skládám vítěznou moc nad hříchem a světem do Srdce mé neposkvrněné Matky. Má dcero, skrze Markétu (Marii Alacoque) jsem dal světu velká zaslíbení. Protože jsem však ve své dobrotě nekonečný a mé milosti jsou nevyčerpatelné, slibuji nyní ještě více.
Jestliže duše chtějí, aby se má zaslíbení naplnila, ať milují a uctívají Neposkvrněné Srdce mé Matky. To budou dokazovat tím, že budou po devět po sobě jdoucích prvních sobot měsíce (stejně jako po devět prvních pátků) po kající přípravě přijímat mé Tělo s úmyslem, aby usmiřovali mé Božské Srdce spojené s Neposkvrněným Srdcem mé Matky.
Panna Maria žádala prostřednictvím fatimské Lucie pět sobot, Spasitel však mluvil o devíti.
Sestře Konsolátě to zdůvodnil takto:
"Prosba mé Matky o prvních pět sobot je projev její pokory, kterou má i v nebi, protože se necítí hodna stejné úcty.
Moje prosba je však projevem mé lásky, která nemůže snést, abych dostal více než ta, se kterou jsme v lásce spojeni."
K těmto zaslíbením Spasitelovým se připojuje ještě zaslíbení Nejblahoslavenější Panny, a to její "velké zaslíbení":
"Každou první sobotu se uzavírají brány pekla: nikdo nebude zavržen. Brány očistce se otevírají. Mnoho duší přijde do nebe. To je dílo milosrdné lásky mého Syna, kterou odměňuje ty duše, které uctívají mé Neposkvrněné Srdce!"
Ó Maria, Panno mocná a Matko milosrdenství, Královno nebeská a Útočiště hříšníků, tvému neposkvrněnému Srdci se zasvěcujeme. Zasvěcujeme ti své bytí i celý svůj život, vše, co máme, vše, co milujeme, vše, co jsme. Tobě zasvěcujeme své tělo, své srdce, své duše, svůj domácí krb, své rodiny i svou vlast. Chceme, aby všechno, co je v nás i kolem nás, patřilo tobě a bylo účastno dobrodiní tvého mateřského požehnání. Aby pak toto naše zasvěcení bylo opravdu účinné a trvalé, obnovujeme dnes u tvých nohou, ó Maria, svůj křestní slib i předsevzetí, která jsme učinili při svém prvním sv. přijímání. Zavazujeme se, že budeme vždy neohroženě vyznávati pravdy sv. víry a žíti jako dobří katolíci, úplně se podřizujíce všem nařízením sv. Otce a biskupů, kteří jsou s ním spojeni. Zavazujeme se, že budeme zachovávati přikázání Boží i církevní, zvláště, že budeme světiti neděli a zasvěcené svátky. Zavazujeme se, že podle své možnosti budeme ve svém životě vykonávati útěchyplné úkony křesťanského náboženství, hlavně že budeme často přistupovati ke sv. přijímání. Konečně ti slibujeme, ó slavná Matko Boží, a něžná Matko nás lidí, že se postavíme celým srdcem do služeb tvé požehnané úcty, abychom tak urychlili a zabezpečili království tvého neposkvrněného Srdce a tím i království Srdce tvého klaněníhodného Syna ve svých duších i v duších všech svých bratří, ve své drahé vlasti i v celém světě na zemi i na nebi. Amen.
Vlachovice 66,
763 24 Vlachovice
telefon-kancelář: 734 261 905
mobil: 731 621 110
e-mail: favlachovice@ado.cz
1. čtení: Job 19,21-27
Žalm: Zl 27
2. čtení:
Evangelium: Lk 10,1-12
Pro odběr aktuálních informací, prosíme, vložte svůj e-mail.
www.farnostvlachovice.cz | Římskokatolická farnost sv. Michaela archanděla Vlachovice | Kostelní 66, 763 24 Vlachovice | tel.: 734 261 905 | e-mail: favlachovice@ado.cz | Code by PCHweb.cz